ΚΟΡΟΙΒΟΣ-ΑΡΗΣ

Ανάλυση Αγώνα

Η ομάδα μας ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα με διάθεση να επιβάλλει το ρυθμό της και τα κατάφερε. Αρχικά ένα σερί πόντων από τον Κουέντον Ντεκόζι έδωσε ένα πρώτο σημαντικό προβάδισμα (9-4 στο 4′), στη συνέχεια η διαφορά αυξήθηκε (13-6 στο 5′, 15-6 στο 9′) και η πρώτη περίοδο ολοκληρώθηκε με ιδανικό τρόπο, ύστερα από το -πρώτο στο ματς και για τους δύο αντιπάλους- εύστοχο τρίποντο του Διονύση Σκουλίδα (20-7).

Παίρνοντας βοήθειες από όλους τους παίκτες του, όπως κι ο Ιάκωβος Μιλεντίγιεβιτς, ο οποίος ευστόχησε σε σημαντικά σουτ στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου, ο Ντίνος Καλαμπάκος είδε τη διαφορά να φτάνει ακόμη και στο +19 στο 14ο λεπτό (33-14). Ένα επιμέρους 17-4 υπέρ των φιλοξενούμενων, όμως, είχε σαν αποτέλεσμα η διαφορά να μειωθεί, με τον Κόροιβο να προηγείται με 37-31 στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου.

Παρόλα αυτά, στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα μας κυριάρχησε και ουσιαστικά στο σημείο αυτό έθεσε τα «θεμέλια» για την τελική της νίκη. Είναι χαρακτηριστικό, άλλωστε, ότι η διαφορά γρήγορα ανέβηκε ξανά σε διψήφια επίπεδα (43-31 στο 24′, 49-33 στο 25′, 58-38 στο 28′) ενώ έφτασε ακόμη και στο +24 (63-39), για να ολοκληρωθεί εν τέλει η τέταρτη περίοδο με το 63-42 υπέρ του Κοροίβου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα μας επιβεβαίωσε την κυριαρχία της, μη επιτρέποντας σε κανένα σημείο στον Άρη να μειώσει ουσιαστικά τη διαφορά και να αποκτήσει ελπίδες για την ανατροπή. Το τελικό 71-55 βρήκε το κατάμεστο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Ήλιδας να γίνεται… μία «αγκαλιά» με τους παίκτες και τον Κόροιβο να πανηγυρίζει για πρώτο ροζ φύλλο αγώνα στο φετινό Πρωτάθλημα STOIXIMAN.GR Basket League!