ΚΟΡΟΙΒΟΣ-ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS

Ανάλυση Αγώνα

Με… κατάθεση ψυχής από όλη την ομάδα και χάρη σε εύστοχο σουτ τριών πόντων του Πόσλεϊ, η ομάδα μας νίκησε 79-76 τον Κολοσσό H Hotels στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής της STOIXIMAN.GR Basket League!

Το παιχνίδι άρχισε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται διαρκώς κοντά στο σκορ μέχρι το πεντάλεπτο, ωστόσο στη συνέχεια οι παίκτες του Κόροιβου κυριάρχησαν, με τον Ντεκόζι, μάλιστα, να σημειώνει στην πρώτη περίοδο ήδη 11 πόντους. Έτσι, από το 11-9 στο 4:49 η διαφορά έφτασε στο +10 λίγα λεπτά αργότερα (20-10 στο 08:02) χάρη σε ένα επιμέρους σερί 9-1 για να φτάσουμε στο 22-14 του πρώτου δεκαλέπτου.

Η δεύτερης περίοδο του ματς βρήκε τον Κολοσσό να πετυχαίνει ένα σερί 8-0, ισοφαρίζοντας σε 22-22 στο 12:24. Η ομάδα μας ανέκτησε τα «ηνία» και απέκτησε προβάδισμα 6 πόντων (30-24 στο 14:24), οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν ξανά, μειώνοντας σε 30-29, όμως με εύστοχα τρίποντα από τους Κάρσον, Πόσλεϊ και Ντεκόζι, η διαφορά αυξήθηκε ξανά κι έκλεισε στο +8 (43-35) στο τέλος του δεκαλέπτου.

Με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου η διαφορά έφτασε ξανά στη μέγιστη τιμή της (46-36 στο 21:28), αλλά χάρη στην ευστοχία έξω από τη γραμμή των 6,75 μ. ο Κολοσσός μείωσε αρχικά σε 46-42 κι έπειτα σε 49-47. Η διαφορά υπέρ των γηπεδούχων διατηρήθηκε, όμως, με τρίποντο του Πόσλει στο 29′ διαμορφώθηκε το 57-49, ενώ το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 57-52 για την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου.

Παρόλα αυτά, ο Κολοσσός βρήκε τον τρόπο να αλλάξει τον ρου του αγώνα, χάρη σε μεγάλα σουτ κυρίως, και στις αρχές της τελευταίας περιόδου προηγήθηκε για πρώτη φορά (57-58 στο 31:20) μετά το 2-4 στο ξεκίνημα του ματς. Στη συνέχεια η αναμέτρηση πήγε σχεδόν… πόντο πόντο, με την ομάδα από τη Ρόδο, πάντως, να φτάνει και στο +4 (62-66 στο 35:01). Για άλλη μία φορά, ωστόσο, οι παίκτες του Κόροιβου έδειξαν… ψυχή!

Δεν τους «πάγωσε» η ευστοχία του Κολοσσού σε κρίσιμες επιθέσεις και με την ώθηση από του κόσμου, που σε ένα ακόμη παιχνίδι ήταν ο… 6ος ματς παίκτης, κατόρθωσαν να κάνουν το 2×2 στο Δημοτικό Κλειστό Γυμναστήριο Ήλιδας. Η ιστορία γράφτηκε χάρη σε ένα τρομερό εύστοχο τρίποντο του Πόσλεϊ στο τελευταίο δευτερόλεπτο, με τον Κόροιβο να έχει 2 νίκες και 1 ήττα μετά τις πρώτες 3 αγωνιστικές του Πρωταθλήματος.