ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS-ΚΟΡΟΙΒΟΣ

Ανάλυση Αγώνα

Ήττα στις λεπτομέρειες για την ομάδα μας στο Ρέθυμνο, με σκορ 95-90, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος STOIXIMAN.GR Basket League 2017-18.

Οι αθλητές του Ντίνου Καλαμπάκου απέκτησαν μία διαφορά 4 πόντων σε δύο περιπτώσεις στο ξεκίνημα του ματς (3-7 στο 02:45, 5-9 στο 03:11), ενώ προηγήθηκαν 11-12 σχεδόν στα μισά της πρώτης περιόδου (04:29), ωστόσο στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με + 8 (22-14) και +9 (25-14), με τον Κόροιβο να μειώνει στο τέλος του δεκάλεπτου σε 26-21 με ένα επιμέρους σερί 1-7 και με τον Μάρκους Πόσλεϊ να έχει σημειώσει 12 πόντους στο πρώτο μέρος του παιχνιδιού.

Στη δεύτερη περίοδο ο Κόροιβος μείωσε δύο φορές στους 4 (31-27 στο 13:15, 36-32 στο 15:01) με συνεχόμενους πόντους από τον Σπυριδονίδη και αργότερα στους 3 (41-38 στο 17:58), παίρνοντας βοήθειες από τους Ράουντρι, Κάρσον και Ντεκόζι, όμως το Ρέθυμνο, όπως συνέβη και στην εξέλιξη του αγώνα κάθε φορά που η ομάδα μας πλησίαζε στο σκορ, κατάφερε να διατηρήσει το προβάδισμά του. Μάλιστα, στο φινάλε του δεκαλέπτου, με σερί 10-2 οι Κρητικοί ξέφυγαν στο +11 (51-40).

Στην αρχή του τρίτου δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της (54-42 στο 21:13), αλλά με πολύ καλή ομαδική δουλειά ο Κόροιβος μείωσε ακόμη και στους 4 (62-58 στο 27:50), για να ολοκληρωθεί η περίοδος με το Ρέθυμνο να έχει προβάδισμα 6 πόντων (70-64), βρίσκοντας διαρκώς λύσεις στην επίθεσή του, παρά την πίεση των παικτών μας για την ανατροπή στο σκορ.

Το ίδιο σκηνικό επαναλήφθηκε στην τελευταία περίοδο, με τους γηπεδούχους να εξακολουθούν να προηγούνται και την ομάδα μας να προσπαθεί να βρει την ευκαιρία να «ψαλιδίσει» ακόμη περισσότερο τη διαφορά. Από το 85-76 στο 36:58, η αντεπίθεση του Κόροιβου είχαν σαν αποτέλεσμα το 85-82 στο 37:46 και το 89-87 στο τελευταίο λεπτό, έπειτα από εύστοχο τρίποντο του Ράουντρι. Η ανατροπή δεν ήρθε, όμως, παρά το νέο τρίποντο από τον Πόσλει, αυτή τη φορά, στα τελευταία δευτερόλεπτα (93-90 14» πριν τη λήξη).

Το τελικό 95-90 σήμανε την πρώτη ήττα για τον Κόροιβο στη STOIXIMAN.GR Basket League 2017-18, με το προπονητικό επιτελείο και τους αθλητές μας να επιστρέφουν στη βάση τους και να στρέφουν την προσοχή τους στα δύο διαδοχικά εντός έδρας παιχνίδια που ακολουθούν με αντιπάλους τον Κολοσσό Ρόδου και το Λαύριο Megabolt, για την 3η και την 4η αγωνιστική του Πρωταθλήματος αντίστοιχα.