ΚΟΡΟΙΒΟΣ-ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS 102-97

Σε ένα παιχνίδι που αποτέλεσε «διαφήμιση» για το μπάσκετ ο Κόροιβος επικράτησε με σκορ 102-97 του Ρεθύμνου Cretan Kings, ύστερα από δύο παρατάσεις στο Δ.Κ.Γ. Ήλιδας.

Η ανάλυση του αγώνα:

Με 5-0 του Κόροιβου ξεκίνησε το παιχνίδι, με την ομάδα μας να φανερώνει από νωρίς τη διάθεσή της να επιβάλλει του ρυθμό της και να καταφέρνει να προηγηθεί με 7 πόντους στο 07:48 (17-10), για να ακολουθήσει ένα «αναπάντητο» σερί 0-6 των φιλοξενούμενων ως το φινάλε του πρώτου δεκάλεπτου και να διαμορφωθεί το 17-16.

Oι Κρητικοί πέρασαν μπροστά στο σκορ με την έναρξη της δεύτερης περιόδου (17-18 στο 11:13), ωστόσο οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου από εκείνο το σημείο και μετά «έτρεξαν» ένα δικό τους σερί 12-0 μέχρι τα μισά του δεκαλέπτου (29-18 στο 14:14) για να φτάσουν στο +11! Το Ρέθυμνο, όμως, μείωσε στη συνέχεια ακόμα και στους 3 πόντους τη διαφορά (33-30 στο 18:18), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με σκορ 37-32 υπέρ του Κόροιβου.

Το τρίτο δεκάλεπτο άρχισε με την ομάδα μας να «χτίζει» εκ νέου μια σημαντική διαφορά και να φτάνει στο +10 στο 21:33 και ξανά στο 25ο λεπτό του παιχνιδιού. Το Ρέθυμνο μείωσε στους 4 στο 27:53 (54-50), αλλά με ένα επιμέρους 8-2 στα τελευταία δύο λεπτά η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 60-52 για λογαριασμό του Κόροιβου.

Στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου η ομάδα μας προηγήθηκε για άλλη μία φορά με διψήφια διαφορά (66-56 στο 31:53), δείχνοντας να βάζει τις βάσεις για τη νίκη. Όμως, οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και μείωσαν στους 2, αρχικά, στο 35:42 (67-65), λίγο αργότερα ισοφάρισαν (69-69 στο 37:01) και το ματς έγινε ντέρμπι, με το προβάδισμα διαρκώς να εναλλάσσεται. Με 9 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη της κανονικής διάρκειας, ο Μάρκους Πόσλεϊ αστόχησε στη 1 από τις 2 βολές που εκτέλεσε, το σκορ διαμορφώθηκε 76-76 και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν νευρικά το πρώτο επιπλέον 5λεπτο, με την ομάδα μας να συνεχίζει να χάνει ευκαιρία να διευρύνει το προβάδισμά της αστοχώντας σε αρκετές ελεύθερες βολές. Στο 44:27 ο Αλέξης Σπυριδονίδης σημείωσε ένα σπουδαίο τρίποντο, «γράφοντας» το 86-82 σε ένα κρίσιμο χρονικό σημείο, αλλά ο ασταμάτητος Μούντι (πέτυχε συνολικά 44 πόντους) έδωσε ξανά… «ζωή» στο Ρέθυμνο, όντας αλάνθασμος στις βολές, και με το σκορ στο 86-86 ο αγώνας οδηγήθηκε σε νέα παράταση.

Εκεί οι Κρητικοί για πρώτη φορά προηγήθηκαν με παραπάνω από 1 πόντους και μάλιστα έφτασαν στο +5 στο 46:02 (86-91). Παρόλα αυτά, οι παίκτες μας δεν ήταν διατεθειμένοι να χάσουν το ματς αυτό και το απέδειξαν! Με καλή άμυνα και προσωπικά καλάθια του Πόσλεϊ το παιχνίδι ήρθε στα ίσια (91-91) και 30 δευτερόλεπτα πριν το τέλος ο Τζαχί Κάρσον με ένα μεγάλο τρίποντο έδωσε ξανά το προβάδισμα στον Κόροιβο (98-97), που το κράτησε μέχρι τη στιγμή που ακούστηκε η κόρνα τη λήξης!